ŚWIADECTWA

Jeden dzień skupienia

Jeden dzień skupienia

Co miesiąc Ochotniczki spotykają się na tzw. dniu skupienia, który ma określone stałe punkty, takie jak Msza Święta, Adoracja, konferencja na wskazany temat, rozmowy wokół danego tematu, medytacja Słowa Bożego...

Zespół w Krakowie, żeby uciec od rutyny i systematycznego programu wprowadza w swoje dni skupienia pewne "zmiany", które pozwalają dobrze przeżyć ten dzień i równocześnie zaspokoić potrzeby tak różnorodnego składu osobowego ( najstarsza VDB 99 lat, najmłodsza 30 +; są osoby potrzebujące ciszy i czasu na adorację i takie, które chcą w rozmowie podzielić się swoimi przeżyciami).

Warunkiem jest dobra organizacja każdego dnia, przygotowana przez Odpowiedzialną Lokalną wraz z Radą Lokalną, która już wcześniej powierza pewne obowiązki związane z danym punktem programu danej Ochotniczce.

Jednym ze sposobów "atrakcyjnego" przeżywania dnia skupienia są spotkania wyjazdowe, najczęściej do znanych sanktuariów lub miejsc związanych z życiem świętych i błogosławionych. Sam Kraków dostarcza wiele takich miejsc.

W październiku 2022 nasza grupa uczestniczyła w niedzielnym dniu skupienia w sanktuarium pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Samochodami z różnych części południowej Polski Ochotniczki dotarły na miejsce. Niedziela w takim miejscu jest pełna pielgrzymów, o czym świadczyły zapełnione parkingi. Oczywiście wypełniona po brzegi była też sama Bazylika i kaplica z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Po krótkim oczekiwaniu w krużgankach i indywidualnej modlitwie o. Bernardyn zaprowadził nas do kaplicy Krzyża, gdzie w ciszy i odosobnieniu od gwaru pielgrzymów, przeżyliśmy uroczystą Mszę św. odprawioną przez naszego Asystenta ks. Darka SDB. W homilii ks. Darek skupił się nad treścią niedzielnych czytań i równocześnie połączył to z naszym miesięcznym tematem dotyczącym naszych postaw. Po Eucharystii, w przyklasztornej kawiarni, wzmocniliśmy się smacznym ciastkiem i kawą. I tak "trochę po świecku" - przy stoliku, w kawiarni wypełnionej pielgrzymami ks. Darek wygłosił dla nas konferencję nt. Postawy. Kształtowanie postaw, by nasza misja była skuteczna.

Następnie były tradycyjne Dróżki Pana Jezusa z krótkimi rozważaniami przygotowanymi przez naszą Aspirantkę i czas na osobistą adorację i modlitwę w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, zakończoną wspólną z pielgrzymami koronką do Bożego Miłosierdzia.

Po tych duchowych darach był czas na coś dla ciała, czyli obiad, również w restauracji na terenie klasztoru. Wzmocnieni dobrym jedzeniem wyruszyliśmy na drugą część naszego spotkania do Miasta Aniołów - Lanckorony, łącząc pielgrzymkę ze zwiedzaniem ciekawych zakątków naszego kraju. Tu również zaskoczyła nas ilość zaparkowanych samochodów i brak możliwości znalezienia wolnego miejsca. Jednak piękno krajobrazu, jaki roztaczał się z dziedzińca kościoła i zabytkowego rynku wynagrodził trudy pokonania zakrętów wąskiej drogi prowadzącej do tego "cudownego miejsca".

Całe spotkanie zakończyła pyszna herbata i lody, w atrakcyjnej kawiarni tego zabytkowego miejsca, dawniej miasteczka, a obecnie wsi.

Ochotniczka Księdza Bosko
Zespół Kraków

Image