AKTUALNOŚCI

Zgromadzenie Generalne zakończone!

Ważny etap na drodze naszego Instytutu, jakim było VIII Zgromadzenie Generalne, mamy za sobą. Odpowiedzialna Generalna, na koniec swojej posługi przedstawiła sprawozdanie z życia Instytutu za minione sześciolecie. Choć nie prowadzimy wspólnych dzieł, a każda z nas żyje „w ukryciu”, to jednak w strukturach Instytutu, podejmowanych działaniach oraz indywidualnej aktywności wiele się dzieje. Można to ująć w cyfry i poddać analizie.

Zgromadzenie zajęło się tematem wyzwań, jakie przed nami stawia współczesny świat oraz postawami, jakie powinnyśmy wobec nich zajmować. Jest ich wiele, zatem pracowano w dziewięciu grupach tematycznych. Został wypracowany dokument końcowy pt. „Misja VDB dziś”. Pracy towarzyszyła modlitwa i medytacja. Msze św. w kolejnych dniach celebrowali i homilie głosili Radcy Generalny SDB, na czele z Przełożonym Generalnym ks. Ángelem Fernández Artime.

Zgromadzenie wybrało nową Odpowiedzialną Generalną. Została nią pani Dagmara ze Słowacji. Zaś wybrane radczynie generalne pochodzą z krajów: Włochy, Argentyna, Wenezuela, Korea, Hiszpania i Republika czeska.

Pogodne wieczory, pełne śpiewów i tańców, pokazywały bogactwo kulturowe naszych krajów. Był czas na poznawanie siebie, swojej aktywności, która na każdym kontynencie jest nieco odmienna. Podczas gdy Afryka, Ameryka Południowa i Środkowa boryka się z wielką biedą, Azja konfrontuje się z islamem, Europa musi stawiać czoła laicyzacji i obojętności religijnej.

W swoim słowie końcowym do nas ks. Generał podkreślał, byśmy – będąc zaczynem Ewangelii w tym świecie – nie pozwoliły swojej wiary zepchnąć do sfery prywatności, lecz odważnie dawały świadectwo słowem, czynem oraz służbą najuboższym.

Uczestniczka AG8

Image