AKTUALNOŚCI

Wakacje – czas rekolekcji

Wakacje – czas rekolekcji
Rekolekcje VDB w roku 2020 wyglądają bardzo różnie w różnych krajach. Wiele planów pokrzyżowała epidemia COVID-19 i związane z nią obawy i obostrzenia. Np. w północnych Włoszech, gdzie epidemia miała groźny przebieg, zdecydowano się na rekolekcje w formie online. Zrezygnowano z rekolekcji i spotkań międzynarodowych.

Są też kraje, gdzie udział w rekolekcjach jest dobrowolny, pozostałe Ochotniczki odprawiają je indywidualnie w domu. W Polsce zdecydowano się na dwie serie rekolekcji stacjonarnych. Na pierwszą serię przybyły prawie wszystkie panie i rekolekcje odbyły się jak zawsze. Starałyśmy się zachować wobec siebie pewien dystans, a że grono było zamknięte, to i poczucie bezpieczeństwa duże. Było dla nas radością spotkać się, wspólnie modlić, słuchać nauk rekolekcyjnych i odnawiać się duchowo w poczuciu wspólnoty.

Obie serie rekolekcji prowadzi ks. Wojciech Krawczyk SDB. Temat: „System prewencyjny św. Jana Bosko jako źródło naszej duchowości”. Temat ten został mocno oparty na Słowie Bożym i prowadził ku nowej ewangelizacji. Ewangelizacja zaczyna się od czynienia dobra i dawania świadectwa własnym życiem. Dopiero po tym przychodzi głoszenie Słowa Bożego. Jezus, określany przez faryzeuszy jako „przyjaciel celników i jawnogrzesznic”, wciąż uczy nas szacunku dla każdego człowieka i wychodzenia ku tym, którzy są daleko od Boga. Tak też czynił ks. Bosko, gdy wychodził do ludzi młodych z najbardziej zaniedbanych środowisk, gdyż „byli zaniedbani, jak owce nie mające pasterza”.

Image