AKTUALNOŚCI

Taizé Wrocław 2019

W momencie kiedy dowiedziałam się, że Europejskie Spotkanie Młodych Taizé w 2019 r. będzie we Wrocławiu bardzo chciałam w nim uczestniczyć. Nigdy wcześniej nie brałam udziału, nawet nie wiedziałam do końca jak ono przebiega. Okazało się też, że w moim miejscu zamieszkania zaczyna tworzyć się ekipa przygotowawcza w parafii, zgłosiłam się więc do pomocy. Po niedługim czasie zostałam koordynatorem – byłam w kontakcie z wolontariuszką wrocławską, organizowałam spotkania dla naszej ekipy organizacyjnej oraz dla rodzin goszczących, dopinałam szczegóły pobytu: gdzie przywitamy Gości, miejsce porannych modlitw, pracy w grupach i Festiwalu Narodów w Sylwestra.

I w końcu nadszedł dzień przyjazdu, czyli 28 grudnia 2019 r. Rejestracja uczestników w parafii poszła na tyle sprawnie, że wieczorem z ekipą przygotowującą mogłam udać się na modlitwy wieczorne do Hali Stulecia. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie ilość młodych ludzi w jednym miejscu, aby na chwilę zatrzymać się, posłuchać głosu Boga – w tym, co mówili bracia z Taizé lub w momentach ciszy. Dziękowałam Bogu, że pozwala mi tego doświadczyć.

Kolejne dni to czas modlitw porannych w parafii, prac w grupach. Cieszyła mnie różnorodność językowa podczas prowadzenia modlitw, zaangażowanie w animację, dzielenie swoimi talentami czy poznawanie siebie podczas chwil na kawę – nawet bariera językowa nie stawała się problemem, bo od czego jest tłumaczenie w komórce. Wrocławskie tramwaje w tych dniach pełne były radości i śpiewów – szczególnie kolęd.

W dniu 31 grudnia 2019 r. w Hali Stulecia odbyło się spotkanie dla uczestników z Polski, na którym młodzi ludzie dzielili się swoim doświadczeniem wiary, pomocą innym oraz zaangażowaniem w wolontariat Taizé. Następnie została odprawiona Msza Św. Podczas homilii bp Ryś zwrócił uwagę aby zasłuchać się w Bogu między innymi przez czytanie Pisma Świętego oraz tworzenie jedności we wspólnotach, w których jesteśmy.

Wieczorem 31 grudnia w parafiach odbyła się o godz. 2300 modlitwa o pokój, a po niej Festiwal Narodów, podczas którego Goście dzielili się swoją kulturą - nie zabrakło śpiewów i tańców czy niektórych hitów dyskotekowych. Młodym tak się podobało, że nie chcieli wracać do domów, aby choć trochę się przespać…

Mszą Św. 1 stycznia 2020, obiadem u rodzin goszczących, momentem podziękowań i pożegnań zakończyło się spotkanie młodych Taizé. Mija kolejny dzień od tego czasu… przede mną jeszcze spotkanie z ekipą przygotowującą, rodzinami goszczącymi, moment podsumowań. Co we mnie zostało? Bóg jest wielki w tym co robi… zadziwia mnie, kiedy stawia przede mną zadania, o których nawet bym nie pomyślała… obdarowuje radością bycia z innymi osobami… momentami, w których mogę liczyć na pomoc innych… daje mi poznać siebie… Kolejne spotkanie za rok w Turynie u Księdza Bosko. Moja ekipa już zapowiedziała, że pojedziemy, tym razem jako Goście…

Iwona

Image