AKTUALNOŚCI

Spotkanie młodych VDB, Warszawa

Spotkanie młodych VDB, Warszawa

Każdego roku najmłodsze Ochotniczki Księdza Bosko w Polsce mają swoje osobne spotkanie. Jego celem jest integracja, formacja, możliwość wymiany doświadczeń, wzajemne umocnienie się na drodze powołania. Osoby, które dopiero zaczynają tę drogę i są po raz pierwszy mogą swobodnie pytać, rozmawiać i poznawać ją z pierwszej ręki. Mogą dowiadywać się jak praktycznie łączyć pracę zawodową z życiem w pełni oddanym Bogu. Konsekracja – świeckość – salezjańskość, to trzy filary, na których niezmiennie się opieramy. Takie spotkania są dla nas cenne, ponieważ na co dzień żyjemy w pojedynkę.

Wybierane są różne miejsca w Polsce, aby spotkanie było też czasem wytchnienia, a przy okazji poznawania danej części kraju, jako że pochodzimy z różnych stron. Tym razem (czerwiec 2022) na spotkanie najmłodszych VDB wybrano Warszawę. Opiekunem duchowym był nasz Asystent Regionalny – ks. Robert Wróblewski SDB. Zaś zgłębianym tematem „WIARA w życiu osoby świeckiej konsekrowanej”.

Oto wypowiedzi niektórych uczestniczek tego spotkania (anonimowo!):

W spotkaniu młodych uczestniczyłam po raz drugi. Spotkanie było świetną okazją do tego, aby móc bliżej się poznać, radośnie spędzić czas, odprężyć się psychicznie, ale co najważniejsze pogłębić swoje relacje z Bogiem. Dzieli nas prawie wszystko; praca zawodowa, zainteresowania, wiek, odległe od siebie miejsca zamieszkania, temperament. Każda z nas kryje w sobie indywidualne bogactwo duchowe i osobowe, ale w tym wszystkim mamy jeden cel, który nas łączy ponad wszystko – jest nim Bóg i miłość do Niego. Definicja Instytutu wskazuje, ze VDB jest instytucją mającą osobowość prawną, utworzoną w celu realizacji zadań określonych w Konstytucjach. Dla mnie natomiast VDB jest rodziną, grupą osób zatroskanych o siebie, współodpowiedzialnych za Instytut. Relacje są serdeczne, pełne akceptacji i troski. Dziękuję za Wasz czas i serce. Dziękuję za przyjęcie mnie do rodziny Ochotniczek Księdza Bosko.
Image
Kiedy przy końcu roku brak czasu na wszystko, kiedy rozpoczyna się sesja, kiedy należy dokończyć awans w pracy, można zapytać po co wyjeżdżać na kilka dni , po co jechać tak daleko? Żeby się spotkać, żeby spędzić czas razem? Po to, aby wszystko oprzeć na Bogu, po to, aby nabrało sensu to wszystko, co w codziennym bieganiu i natłoku zajęć mogło mieć znaczenie, aby mogło wydać owoc obfity. Czas nie tylko pozwolił spotkać się w sposób inny z Bogiem, ale także z ludźmi, z rodziną. Czy aby wzrastać w wierze, jest potrzeba aby spędzić dzień na spacerze po Łazienkach? Tak. Aby być razem, w jedności, aby doświadczyć jednego Ducha, wspólnoty w zwyczajności. By gdy się wróci i będzie z pozoru samemu wiedzieć, ze samemu się nie jest.
Image
Warto się spotykać, wymieniać doświadczenia swojej drogi z Bogiem. Jest to czas inspiracji i odpowiedzi – nie jestem sama – też tak mam – nie tylko ja tak mam! To spotkanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że Bóg jest drogą, celem – niebo. „Pójdź za mną” – będzie mi się kojarzyło z Ochotniczkami. Ważne, aby nie iść przed czy obok Boga, a z Nim. Zabieram też to, aby wybaczać sobie, jak Bóg nam przebaczył.
Image
Uważam, że warto uczestniczyć w takich spotkaniach, gdyż dają one szansę poznania Instytutu,  poznania Ochotniczek i integracji ze wspólnotą. Ponadto jest to okazja do wsłuchania się w głos Pana i przemyśleń, pogłębienia wiary i rozeznania powołania. Spotkanie pozwoliło mi odpocząć od pracy, wyciszyć się, utwierdzić, ze jestem na dobrej drodze…

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku dołączą do nas nowe osoby – zapraszamy na drogę życia konsekrowanego w świecie, w duchu salezjańskim!

Image