100 - lecie VDB

W całym świecie członkinie Instytutu Świeckiego VDB uroczyście świętowały 100 – lecie swoich początków. Dokładnie 100 lat temu, 20 maja 1917 roku w Turynie na Valdocco, miało miejsce historyczne spotkanie pierwszych trzech pań z ks. Filipem Rinaldim SDB oraz s. Feliciną Faudą CMW. Zapoczątkowało ono nową gałąź Rodziny Salezjańskiej, osób świeckich konsekrowanych żyjących duchem ks. Bosko. Początki były bardzo skromne, lecz to małe ziarenko zakiełkowało i powoli rozrastało się, aż w roku 1978 wspólnota została zatwierdzona przez Kościół jako Instytut Świecki życia konsekrowanego na prawie papieskim.

Centralne uroczystości jubileuszowe odbyły się w Turynie z udziałem ks. Generała Angel Fernandez Artime, Matki Yvonne Reungoat oraz przedstawicieli wielu innych grup Rodziny Salezjańskiej.

W Polsce VDB świętowały w Częstochowie w dniach 20 -21 maja. Dziękczynną Mszę św. na Jasnej Górze odprawił i homilię wygłosił bp Józef Szamocki, zaś w koncelebrze brali udział liczni księża salezjanie. Swoją obecnością zaszczyciły nas również Siostry Salezjanki: obie Siostry Inspektorki: s. Anna z Wrocławia oraz s. Lidia z Warszawy, jak również s. Grażyna z ośrodka misyjnego w Warszawie. Przybyły także Siostry Michalitki oraz kilka pań z innych instytutów świeckich. Dziękujemy wszystkim naszym gościom za udział we wspólnym świętowaniu ufając, że przyczyni się ono do zacieśnienia jedności w Rodzinie Salezjańskiej.